Alacağınız kararlarda kendinizden şüphe duyabilir ya da kendinizi zaman zaman yetersiz hissedebilirsiniz. Çoğu zaman başladığınız aktiviteleri yarım bırakabilir ya da bir durum karşısında kararsız kalabilirsiniz. Tüm bunlar sizin eğitsel özgüveninize dayalıdır. Descartes ‘ın dediği gibi “HomosappiensSapiens“farkındalığının farkında olan tek canlıdır ve bu da doğadaki tüm canlılardan bizi ayıranbir  özelliktir’’ .

Düşündüğümüzün üzerine düşünmekteyiz

İşte bu becerimiz kendi farkındalığımızın farkına varmamızı sağlamaktadır. Kişinin kendini bilmesi yani farkındalığının farkında olması kendi fikirlerine ve duygularına sahip olduklarına ve olmadıklarına ve yapabileceklerine inanmasını sağlar. Kendisine güvenen ve özgüven sahibi olan kişi kendisini ilgilendiren tüm kararları alırken detayları değerlendirir ve hayatındaki değişimlere ikili tepkiler yaratır.

Buradaki kilit nokta etkili tepki yaratmaktır. Özgüven kişinin geçmiş deneyimlerini doğru değerlendirmesini ve karşılaştığı olaylara doğru ve gerçekçi bakmasını sağlar. Kişinin özgüveni çocukluk döneminde aile tutum ve davranışları ile birlikte şekillenmeye başlar. Destekleyici ve cesaretlendirici davranış modellerini seçen anne ve babaların çocukları güven gelişimi yönünden olumlu etkilenirler.

Daha sonrasındaysa çocuğun oyun arkadaşları okul ortamında ergenlik sürecinde karşılaştığı tüm olaylar ve tutumlar, durumlar kişisel özgüven gelişimini şekillendirmektedir. Özgüveni yüksek kişiler yeteneklerinin ve güçlü yönlerinin farkındadırlar. Aynı zamanda geliştirilmesi gereken zayıf yönleride bilirler ve ihtiyaç durumuna göre bu zayıf yönleri geliştirmek için de doğru çabayı gösterirler.

Özgüven eksikliği olan kişiler ise kendilerini sıklıkla diğer insanlarla karşılaştırırlar ve diğerlerinin daha başarılı ve daha mutlu olduklarını düşünürler. Kendi güçlü yönleri yerine sahip oldukları zayıf yönlere odaklanarak kendi gelişimlerini fark etmezler.

Kişisel Özgüvenimizi Geliştirmek için 5 Ana Yol :

1.     Kendimizi gerçek şekilde değerlendirerek güçlü ve zayıf yönlerinizi listeleyin. Örneğin: Ben çok iyi yazı yazarım, konuşma yeteneğim çok güçlüdür ama insan ilişkilerim zayıf gibi… İlişkiler zayıf olduğu için güçlü olan yanınız ortaya çıkmamaktadır. Burada zayıf olan yana değil güçlü olan yana odaklanın.

2.     Güçlü yönlerinizi ön plana çıkartmanız olumlu olan yönlerinizi görmenizi daha net sağlayacaktır. Zayıf yönlerinizi ise  hepdaha ön planda görmekten vazgeçmeliyiz.

3.  Doğru durum analizi yaptığınız zaman yeni değişiklikler size yeni deneyimler kazandırır. Yeni deneyimler ise kendiniz ile ilgili farkındalıkların gelişmesini sağlar.

4.  Kendinizi etiketlemekten mutlaka vazgeçin. Genellemeler yaparak kendinize sıfatlar takmayı bırakın. Örneğin: Çok başarısızım, çok çirkinim, kendimi beğenmiyorum, boyum çok kısa, çok şişmanım, çok sıskayım gibi. Bunlar muhtemelen size başkalarının yansıtmalarıydı fakat siz hala bunlara takılı kalarak o zamanda kendinizi tutuyor ve sürekli kendinize hatırlatıyorsunuz. Bu gibi başarısız etiketlemeler sizin önünüze gelen yeni fırsatları denemenizi engelleyecektir.

5.  Kendinizle olumlu olarak iletişim kurmanız aynı zamanda kendinizi tanımanızı sağlar. Herşeyin yaşamınızda mükemmel olmasına gerek yoktur. Hatta geçmişte hatalar yapılmış olsa da bizler daima önümüze bakacağız. Geçmişteki deneyimlerinizi artık hata olarak görmek yerine onları kabul edip ve sizi şu an ki siz yapan olaylar ve tutumlar olduğunu görüp bundan sonra kendinizin yeni ben haliyle ileriye doğru adımlar atacaksınız.

His Yüklemeleri

Kendimin nasıl güçlü yanlarını ortaya çıkaracağımı biliyor ve anlıyorum

Özgüvenimi nasıl artıracağımı ve kendi değerimi ve kıymetimi nasıl bileceğimi biliyor ve anlıyorum.

Hayatın içerisinde yaşamış olduğum olumlu deneyimleri olduğu gibi kabul ederek ileriye güvenle nasıl adımlar atacağımı biliyor ve anlıyorum.

Evet demeniz yeterlidir. Sizlere tarafımdan bu hisler yüklenecektir.

His yüklemeleri için daha detaylı bilgi Ana Sayfa da  his yüklemeleri başlığı altında yer almaktadır.

Bir Yorum Yaz