Öğrenme bir dizi beyinde gerçekleşen hem fiziksel hem de kimyasal aktivite sonucudur. Birincil öğrenme ne öğreniyorsanız onu kendi algınıza göre süzgeçten geçirdikten sonra tekrar etmektir. Uyaranlar sayesinde bilgiler duyu belleğimize gelmektedir. Fakat bu belleğin kapasitesi çok kısıtlı olduğu için 3-5 sn ye ancak bilgiler burada kalmaktadır. Unutmamak için en önemli konudan biri de dikkattir. Dikkatimizi belli bir konu üzerinde yoğunlaştırmak bizim için öğrenmeyi kolaylaştırır. Belli nöronlar arasında bağlantılar oluşturursak bu ancak çalışan bellek sayesinde olmaktadır. Bunun için de beynimizde hem dikkat olmalı hem de tekrarlar olmalıdır. Çünkü beyin tekrarlar ile öğrenmektedir. Hem tekrar edecek ve hem de o bilgi ile ilgili bir bağlantı oluşturacaksınız. Tamamen öğrendikten sonra artık o bağlantıya gerek kalmayacak o zaman da beynin budaması dediğimiz işlem olacaktır. Her bilgi bizim belleğimizde kalmaz. Neden mi? Çünkü sözcüklerin her biri esasında birer titreşimdir. Ve bizler kendi algıladığımız kadar beynimizin süzgecinden geçirerek bu titreşimleri alır ve kullanırız. Eğer algımız tarafından bu sözcükler ya da cümleler beynimiz tarafından kabul edilmez ise onlar geçip giderler ve bilgi halinde bizim belleğimizde kalmazlar. Uzun süreli belleğe gelene kadar bir bilgiyi çok tekrar etmek lazımdır. Uzun süreli belleğin hafızası sonsuz bir kapasiteye sahiptir.Bir bilgiyi bilgisayarınızda bulmak için klasörleri düzgün olarak detaylandırmanız lazımdır. Geri çağırdığınızda doğru adlandırılmış olan klasörü bulmak ne kadar kolaysa tekrarlar ile uzun belleğe atılan bilgiyi de hatırlamak o kadar kolay olacaktır. Bunun için bir bilgiyi aldıktan sonra tıpkı bir köprüden karşıya tekrar tekrar dönüp dönüp geçip gitmek gibi defalarca tekrarlar ile öğreniriz. Onun için her dersin konusu işlendiğinde eve ödevler verilmektedir. Hatta o günün dersini tekrar etmemizi sağlar. Eğer hemen tekrar edilmezse o bilgi tıpkı bir bilgisayarın ram belleğinde tutulmuş gibi daha sonra silinir. Diğer bir deyişle bir bilgiyi pekiştirmediğimizde bilgiyi kullanmadığımızda , öğrenmediğimizde tıpkı bir ağaç gibi kendi kendini budar ve o bilgi belleğimizden gider. Beynimiz bir ağacın kökleri gibidir. Birbirlerine bağlı olan nörolojik ağlar ile kuruludur ve her bir ağacın kökleri gibi beynimizde de nöronlar birbirine bağlıdırlar. Tekrarlar ile beynimizdeki bu ağlar arasında snaps bağlantıları oluşur.  Her yeni bilgi ile beynimizdeki nöronlar arasında yeni bağlantılar oluşmaktadır. Beynin öğrenme şekli eskiden 0-3 yaş arasında olduğu sanılsa da şu an da otuzlu yaşlara kadar devam etmektedir. Beynimiz kendisini sürekli yenilemektedir. Aslında çok kolay olan öğrenme şeklini sadece bilmediğimiz için bu zamana kadar zorlaştırıyorduk değil mi? Atalarımızın dediği gibi bir şeyi 40 kere tekrarlarsan olur dediği gibi kısaca beynimiz ancak  tekrarlar ile öğreniyor.

En iyi öğrenme  diğer bir bakış açısıyla özgür olmak ile başlar. Bu ne demektir? Bir resim öğretmeni düşünün ilkokul zamanlarında okuttuğu sınıfına resim dersinde  tahtaya bir ağaç çizsin. Gövdesi kahverengi ve dallarının üzerinde kırmızı meyveleri olan bir ağaç. Tüm öğrencilerin görevide bu ağacı defterlerine çizmek olsun. Bu bir ders konusu ki herkes  bu ağacı çizmeye çalışacaktır. Tahtaya öğretmenin çizmiş olduğu ağaç kimin ağacı sizce. Tabii ki de öğretmenin kendi hayalinde olan ona ait bir ağaç. Öğretmenin ağacına yakın ya da aynı ağacı çizenler başarılı olacak ve iyi not alacaklar. Ama kendi ağaçlarını çizenler iyi not alamayacaklar ve belki de yaşamları boyunca artık kendi hayallerindeki bir ağaç hiç bir zaman  olmayacak. Ve o kişiler her zaman bir başkasını kopyalayan hazır ezberci kişiler olacaklar. Yaratıcılık da işte bu noktada başlamakta.  İşte o yüzden en iyi öğrenme özgür olmaktır. O hayal dünyasının kapılarının açılmasına izin vererek öğretmektir.

ThetaHealing tekniği bizleri beynimizi theta beyin dalgasına getirerek kolay bir şekilde öğrenmemizi ayrıca kalıcı hafızamızda olan bilgileri kolaylıkla hatırlamamızı sağlar. Bu tekniği öğrenmek hem çok kolay hem de zevklidir. Sizler de seminer takvimimizi takip ederek hem online hem de yüz yüze ders programlarımıza katılabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz