TAM VE BÜTÜN OLMAK

Kendi içimizde bulunan şevkat eksikliğini karşımızda ararız. İçimizde ne yön eksikse karşı tarafta bulma eğilimi içinde oluruz. Hatta bazen bu o kadar ileri gider ki kendimizden oldukça yaşça büyük eşler seçeriz. İçimizdeki anne ve baba yönümüzü karşıdan desteklemek içindir. Halbuki ben bu kadar şevkat eksiği içerisindeyken karşıdaki kişide bana bunu yansıtacağından eksiklikler ile belli bir zaman sonra ilişki olmasını istediğimiz halden bambaşka bir hale geçiş yapacaktır.

Bazı insanlar ilişkilerinde anlamlandıramadıkları şekilde o ilişkiyi sürdürme isteği hissederler. Bunun sebebi de o ilişkide karşı tarafı olmasını istediğimiz yere koyarak orada görme isteğinden kaynaklanır. Gerçekleri çok uzun süre sonra gördüğümüzde ise zaman ve konum olarak oldukça geç kalındığı düşünülür ve bu kısır döngü sürer gider. İlişkide kendi eksiğini tamamlamak yerine ben tam ve bütün olduğumda işte o ilişki artık birbirini besler. Nedir bu tam ve bütün olma hali?

En temel olan duygular kendini sevmek, kendine değer vermek, yalnızlık, şefkat gibi ilk bizde oluşan duyguların bir bardağın dolu olması gibi tamamlanmasıdır. Bu duygular eksik ise onu tamamlayacak eş ararız. Halbuki eşimiz de bizim yansımamız olacağı için o da kendi eksikliği içerisinde bize bu duyguları ne kadar verebilir?

His yüklemeleri

Danışanım bana geldiğinde oldukça duygusal anlamda çöküş içerisindeydi. Kendisi hem zeki ve hem de yıllarca eşine işinin gelişiminde destek olmuştu. Artık çocukları büyümüş ve hem de maddi olarak toplumda hatırı sayılır bir yere gelmişlerdi. Fakat eşinden gördüğü değersizlik onu o kadar mutsuz ediyordu ki.. Her zaman eşi olan tüm parasal varlığın kendi zekası ve çabası ile olduğunu kadının yüzüne vuruyordu. Hatta kendisine alınan bir eşyayı dahi ben aldım ben yaptım diye öne sürüyordu. Ne olmuştu da eşi bu hale dönmüştü? Hayır dönüşmemişti sadece o daha da negatif beslenmiş ve kendisinin en zayıf yönlerini daha da ortaya çıkarmış ve bunu güçlü olarak kadına yansıtarak ilişkiyi sürdürüyordu. Ne yapmalı? Burada çalıştığımız en alttaki konu değerdi. Kendine değer veren bir yapı oluşturmak. Bilinçaltında en alttaki kök inanca indiğimizde bu konunun yansıması olan eş onun babasının başka bir şekli olarak karşısına çıkmıştı. İşte bir konu değişmediğinde bu size başka bir kişi olarak tezahür eder yaşamınızda. Bu konu ilişkilerde devam niteliğinde olur. Ayrılsanız da eğer konu değişmez ise tekrarlar. En derindeki duyguyu değiştirmek, dönüştürmek ve bununla birlikte yaşamda eylem adımları atarak kendi duygu çerçevenizi oluşturmak lazımdır.

  • His Yüklemesi
  • Ben değerliyim ve nasıl değerli olunur biliyorum
  • Ben değerimin farkındayım
  • Ben sevildiğimi biliyor ve kabul ediyorum
  • Ben her zaman tam ve bütünüm
  • Tam ve bütün nasıl olunur biliyorum
  • Tam ve bütün olmak için kendimi nasıl besleyeceğimi biliyorum
  • Ben değerli ve biricik bir varlığım
  • Başkalarının da bana değer vermesine izin veriyorum

His yüklemeleri sizlere tarafımdan yapılacaktır. Evet dediğinizde zaman tanımı olmadan sizlere yüklenir. Sevgiyle büyüyor ve Çoğalıyoruz…

Bir Yorum Yaz

error: Korumalı İçerik